Hra-go.cz
Vše o hře go!Hra go z go-shopu:
nejlepší volba!
X
X
Go: nejdokonalejší desková hra
X
Dva hráči zasedli za desku. Jeden si vzal černé, druhý bílé kameny. Střídavě je začali klást na průsečíky. Na desce se rozhořel boj o to, kdo ovládne její větší část. Hráči postupně budují svá území, podnikají invaze do území soupeře, útočí na soupeřovy slabé skupiny a zajímají je. Lokální ztráta se nakonec může ukázat jako zisk, překvapivý útok může rozhodnout partii. Bitva spěje ke svému vrcholu. Hráč, který prohrává, se snaží vyvolat co největší chaos, zkomplikovat hru a partii tak ještě zvrátit na svojí stranu. Má jeho soupeř raději ustoupit a zajistit si těsné vítězství, nebo se pustit do riskantního protiútoku a pokusit se protivníkovi zasadit smrtelnou ránu, ztrestat jej? Zvítězí ten, kdo bude mít více rozvahy a zachová chladnou hlavu, ale současně také prokáže svojí rozhodnost...
X
Vítejte ve světě go, nejstarší a zároveň nejdokonalejší strategické deskové hry...
X
X
Nejstarší desková hra
X
Go je nejstarší desková hra na světě. Vzniklo před 4 až 5 tisíci let v Číně. Odtud se rozšířilo po východní Asii. Velmi populární je kromě Číny také v Japonsku a v Koreji. Tak, jako u nás všichni ví, co to jsou šachy, v těchto zemích všichni ví, co je to go. Pravidla zde znají miliony lidí. Během 20. století se go rozšířilo do Ameriky a Evropy, kde ho hrají další statisíce lidí.
X
X
Hra pro všechny
X
Go má oproti jiným deskovým hrám jednu velkou výhodu: Jeho pravidla jsou tak jednoduchá, že je jsou schopny pochopit i děti v mateřské škole. Na druhé straně ale svojí hloubkou předčí i šachy. Zatímco v šachách už počítače poráží nejlepší světové hráče, v go jsou počítačové programy na úrovni průměrných amatérů, a to přesto, že jsou v tomto oboru vypsány milionové odměny v dolarech. Go můžete hrát doma s rodinou pro radost, ale také na profesionálním turnaji o statisíce dolarů. A pokaždé se bude jednat o strhující zápas.
 
Český mladík Ondřej Šilt studoval tři roky v Japonsku v profesionální škole go. Nyní patří mezi tři nejsilnější české hráče.
X
X
Princip go
X
Pravidla go jsou velmi jednoduchá. Dospělý člověk je obvykle pochopí do půl hodiny. Princip go se dá shrnout do několika vět: Jeden hráč má černé, druhý bílé kameny. Ty střídavě pokládají na průsečíky. S položenými kameny se už nehýbá. Cílem je za prvé obklíčit co nejvíce kamenů soupeře. Takové kameny se vyberou z desky. Druhým cílem pak je ohraničit si co největší území. Každý zajatý kámen se počítá za jeden bod a každý volný průsečík v ohraničeném území se také počítá za jeden bod. Kdo má na konci partie více bodů, zvítězil. Detailní popis pravidel naleznete na internetových stránkách České asociace go.
X
Pokud se hráči podaří obsadit všechny sousední průsečíky jednoho nebo více kamenů soupeře, potom jsou tyto kameny obklíčený a vyberou se z desky.
Kromě toho je také cílem obklíčit co největší území. Za to se počítají volné průsečíky zbylé na desce. Například zde má černý 18 bodů území a bílý 25 bodů.
X
X
X
X
Nejsilnějším hráčem go na světě je už zhruba deset Korejec Li Čang-ho. První mezinárodní profesionální turnaj vyhrál v šestnácti letech. Hovoří se o něm jako o jednom z největších talentů všech dob.
 
Go a psychika
X
Go velmi kladným způsobem pomáhá rozvíjet psychiku. Například v Koreji mnoho rodičů posílá své děti do škol go ne proto, aby se staly profesionálními hráči, ale protože věří, že to jejich dětem pomůže při učení a při rozvoji logického myšlení. K dobré hře je potřeba mnoho věcí. Nejen logické myšlení a schopnost propočítávat dopředu, ale také intuice, odhad, schopnost ovládnout svůj temperament, umění vyčkávat a trpělivost, na druhé straně i rozhodnost a důvtip. Go vás naučí poznat a kontrolovat vlastní psychiku.
X
X
Go a lidé
X
Go však není pouze o hře samotné. V klubu go i na turnajích se seznámíte s mnoha lidmi nejrůznějších profesí, zaměření, zájmů, názorů. Na desce jsou možná tito lidé zatvrzelými rivaly, mimo desku se však rodí velká přátelství.
X
X
Pojďte si zahrát...